Інсульт: Як розпізнати та надати першу допомогу
Що таке інсульт і причини його виникнення
Нейрони мозку потребують не набагато менше кисню, ніж м’язи тіла. Другий момент – міжнейронні зв’язки дуже тендітні й легко руйнуються внаслідок порушень внутрішньочерепного тиску. Інсульт, гостре порушення мозкового кровообігу, здатне призвести до обох патологічних механізмів. Хоча заходи першої допомоги мало залежать залежить від типу нападу.
- Ішемічний інсульт або інфаркт мозку. Виникає внаслідок припинення кровоплину в окремій мозковій артерії. Нейрони стикаються з нестачею кисню та глюкози й гинуть. Чим більший калібр перекритої судини, тим більша зона мозку відмирає. Від розмірів вогнища гіпоксії залежить масштаб симптомів при ішемічному інсульті.
- Транзиторна ішемічна атака (ТІА) або мікроінсульт. Це, по суті, незавершений інфаркт мозку: артеріальна судина перекривається і розвиваються ознаки ішемічного інсульту. Але впродовж кількох хвилин (до 5) кровоплин відновлюється чи кров перенаправляється іншими артеріями, і нейрони отримують необхідне живлення. До мікроінсульту слід ставитися, як до першого симптому перед інсультом. Ризик масштабного інфаркту мозку впродовж кількох місяців після ТІА, дуже великий.
- Геморагічний інсульт, крововилив або апоплексичний удар. Розвивається, коли в артерії, що живить мозок, виникає отвір і кров вільно виливається в порожнину черепа. Якщо це стається всередині мозкової тканини, йде мова про мозковий інсульт. Крововилив у ділянці мозкової оболонки називається субарахноїдальним.
Причини ішемічного й геморагічного інсультів, у цілому, однакові:
- гіпертонічна хвороба;
- надмірна маса тіла;
- фібриляція передсердь;
- схильність до надмірного згортання крові;
- цукровий діабет;
- атеросклероз;
- вроджені чи набуті вади судин, що живлять мозок – стеноз, аневризми;
- травми голови;
- зловживання алкоголем;
- вживання тютюну в будь-якому вигляді;
- внутрішньочерепні пухлини тощо.
Підступність патології в її раптовості та непередбачуваності. Напад може статися будь-якої миті та в будь-якому віці. Ба більше: симптоми інсульту все частіше з’являються в чоловіків, котрі не досягли 40 років, жінки до менопаузи страждають рідше. Відомі випадки гострих порушень мозкового кровообігу, навіть, у дітей раннього віку.
Які симптоми та ознаки інсульту
Тут усе залежить від різновиду й масштабів мозкової атаки.
Ішемічний інсульт часто не спричиняє болю, і перші ознаки помітні лише стороннім людям.
Крововилив у будь-якому разі підвищує внутрішньочерепний тиск, подразнює мозкові оболонки. Поширений симптом перед геморагічним інсультом – головний біль. Часом хворі згадують його, як удар по голові, починають оглядатися в пошуку того, хто міг завдати удару і, оскільки їхня свідомість уже затьмарюється, здатні проявляти агресію.
Як розпізнати інсульт, залежить від того, чи перебуває постраждала людина у свідомості. Якщо так, то можна скористатися алгоритмом FAST:
- Face (обличчя) – воно стає асиметричним, один кут рота чи ока нижче за другий, згладжується носогубна складка з одного боку, посмішка крива;
- Arm (рука) – розлади контролю над м’язами руки, при спробі підняти руки перед собою, одна або не підніметься, або падатиме вниз;
- Speech (мовлення) – паралізуються голосові зв’язки, м’язи міміки, язика, через що людина втрачає здатність вимовляти певні букви (частіше – «Р»), взагалі замовкає;
- Time (час) – нагадування, що будь-який із виявлених симптомів може бути ознакою інсульту й людини негайно необхідна професійна лікарська допомога.
Є й інші алгоритми, за якими можна розпізнати інсульт. Наприклад: МОЗОК – розлади Мовлення, проблеми з Очима (двоїння, параліч верхньої повіки), Запаморочення і хитка хода, Обличчя стає асиметричним, Кінцівки виходять з під контролю.
Інколи перед інсультом з’являються ознаки дезорієнтації. Людина безпорадно озирається навколо, метушиться. За кілька хвилин можуть розвинутися більш виразні симптоми небезпечного стану.
У тяжких випадках людина втрачає свідомість і падає. Перевірити перші симптоми інсульту, як-от: симетрію посмішки, мовлення, контроль за руками та інші ознаки просто неможливо. У подібних ситуаціях важливо не розгубитися і згадати, що робити найперше.
Що робити при інсульті. Як надати першу допомогу
Насамперед треба перемістити постраждалу людину в безпечне місце: прибрати з натовпу, всадити на лаву. Голосно попросити оточуючих людей викликати машину невідкладної допомоги. За потреби – повторити, допоки хтось не підтвердить, що вже телефонує у швидку.
Хворому треба надати зручне положення, посадити або вкласти. Розстібнути верхні гудзики, послабити краватку. За збереженої свідомості – розмовляти з постраждалим, з’ясувати ім’я, прізвище, адресу проживання. Якщо пощастить, то людина повідомить, кому з близьких зателефонувати, щоби повідомити про те, що сталося.
Хворих без свідомості треба вкласти на бік. Лежачи на спині, язика вони не проковтнуть, але може статися блювота й потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи.
Чого не можна робити, якщо в людини трапився інсульт
Усі дії мають бути спрямовані на створення безпечних умов, поки їде швидка. Не можна:
- вкладати людину з опущеною назад головою;
- давати будь-які лікарські засоби;
- пробувати поїти, бо можуть бути розлади ковтання;
- засовувати в рота пальці, розтискати щелепи металевими предметами;
- теліпати постраждалого, щоби привести до тями.
У мережі ширяться різноманітні рекомендації дій при інсульті, котрі не мають нічого спільного з першою допомогою. Колоти пальці, бити по щоках, масувати носа, щипати за соски, тріпати за вуха тощо. Усі ці заходи можуть зашкодити людині. Єдине, що необхідно робити, якщо в когось стався інсульт – забезпечити постраждалому спокій, безпечне місце і викликати машину невідкладної медичної допомоги.
Алгоритм дій для самодопомоги при інсульті
Знання, як вчасно розпізнати інсульт, допоможуть і самим постраждалим. Якщо перебуваєте за кермом і відчуваєте оніміння руки, порушення зору тощо – необхідно негайно зупинитися. Уже це приверне увагу оточуючих і наблизить надання кваліфікованої медичної допомоги.
Коли стало зле вдома чи на роботі – подавайте сигнали оточенню всіма доступними способами. У разі втрати мовлення, створіть шум: перекиньте стілець, скиньте щось зі столу, киньте важкий предмет у віконне скло.
Зчиніть гвалт, стукайте у двері до сусідів, у стінку, по батареях опалення. Робіть усе, щоби привернути увагу інших.
За збереженої свідомості й контролю над м’язами руки, набирайте 103 або 112, ввімкніть на телефоні гучний зв’язок, геолокацію і спробуйте пояснити про свій стан диспетчеру.
Пам’ятайте: не існує жодних народних методів, які могли б врятувати при симптомах інсульту. Єдиний вірний шлях – якнайшвидше отримати невідкладну кваліфіковану допомогу.
Поради для профілактики інсульту
Зменшити ризик судинної атаки можна, якщо уникати провокативних чинників:
- контролювати артеріальний тиск;
- регулярно перевіряти рівень цукру крові;
- відмовитися від вживання тютюну;
- обережно ставитися до алкоголю;
- підтримувати адекватну фізичну активність;
- тримати масу тіла в оптимальному для віку діапазоні;
- дотримуватися лікарських рекомендацій щодо лікування серцево-судинних хвороб.
Найкраще для жінок і чоловіків, котрі хотіли б ніколи не стикнутися з ознаками інсульту – щороку проходити профілактичні обстеження. Контроль за станом здоров’я дасть змогу вчасно виявити предиктори інсульту й усунути їх. Особливо важливо це тим, у кого в родині є люди, що стикалися з порушенням мозкового кровообігу.