Контакти
Адреса
м.Дніпро, бул. Кучеревського, 1
Скарги та пропозиції
Як зв’язатись з нами?

Серцевий напад: Як вчасно розпізнати та алгоритм дій

Серцевий напад – спрощена назва для інфаркту міокарда: критичного стану, за якого серцевий м’яз стикається з гострою нестачею кровопостачання та живлення киснем.

Це найпоширеніша причина смертності та інвалідизації у світі, й, на жаль, кваліфікована допомога при інфаркті міокарда, часто отримується запізно [1].

Суть у тому, що для ефективної діяльності міокарда, м’язові клітини потребують немало кисню, який надходить із кров’ю по коронарних артеріях. Унаслідок певних причин, кровоплин в артеріях, що живлять міокардіоцити, стає недостатнім або взагалі припиняється. Виникає гостра ішемія міокарда.

Коли сам хворий або хтось з оточення знають ознаки серцевого нападу й надають якісну домедичну допомогу, людині можна врятувати серце і, часто, життя. Якщо впродовж 20–40 хвилин кровопостачання кардіоміоцитів відновити, є дуже великі шанси на повне відновлення функції м’язових клітин. В іншому разі кардіоміоцити гинуть, розвивається некроз серцевого м’яза – інфаркт із ризиком фатальної гострої серцевої недостатності.

На жаль, не всі знають, як розпізнати серцевий напад та які заходи треба негайно вживати. Хоча, дотримання алгоритму домедичної допомоги, часто рятує життя.

Чому в людей трапляється серцевий напад

Ключовим чинником для розвитку цього вкрай небезпечного стану виступає ішемічна хвороба серця (ІХС). Вона розвивається, на тлі зменшення просвіту коронарних артерій. Коли їхній діаметр стає меншим за 50 % – під час фізичних навантажень, коли серце потребує більше кисню, можуть виникати ознаки серцевого нападу (стабільна або нестабільна стенокардія).

Причини, з яких різко зростає ризик інфаркту, дуже поширені:

  • паління, вживання тютюну – навіть, одна цигарка на день у рази збільшує ризик;
  • розлади обміну ліпідів – багато ліпопротеїдів низької щільності в крові тощо;
  • атеросклероз коронарних артерій;
  • патологічні стани, що супроводжуються підвищеним тромбоутворенням;
  • неконтрольована артеріальна гіпертензія;
  • цукровий діабет;
  • гіподинамія, малорухомий спосіб життя;
  • психоемоційні негаразди – депресія, хронічний стрес;
  • надмірна вага, зокрема – абдомінальне ожиріння з відкладенням жиру в талії;
  • стать – до 50 років, симптоми інфаркту частіше виникають у чоловіків;
  • генетична схильність – ризики вищі, якщо батько чи мати мали ІХС у віці до 50 років.

Щодо ролі алкоголю, дослідження досі тривають. Прямого впливу етанолу на стан коронарних судин ще не доведено, однак зловживання алкоголем несе із собою інші ризики: паління, незбалансоване харчування, нездоровий спосіб життя. Також важливу роль відіграє вік та стать. До клімаксу, естрогени захищають жіночі судини від атеросклерозу. Після 50–55 років, ішемія міокарда та ознаки інфаркту в жінок виникають із такою ж частотою, як і в чоловіків.

Як розпізнати: Симптоми інфаркту в жінок та чоловіків

Міокард багатий на нервові закінчення, тому на ішемію, серце, частіше за все, реагує болем. Додатково приєднуються ознаки серцевої недостатності, вегетативні розлади.

Головні симптоми інфаркту міокарда, які не можна ігнорувати:

  • раптовий біль за грудиною на тлі фізичного, емоційного навантаження, в спокої;
  • характер болю такий, що тисне, тягне, триває довше за 20 хвилин;
  • перша ознака, що вказує на інфаркт – біль не зникає після застосування препаратів нітратів (нітрогліцерину);
  • може віддавати в ліву частину шиї, нижню щелепу, ліве плече, лопатку, кисть;
  • сильне відчуття страху, холодний піт на чолі або по всьому тілі;
  • паморочення, яке може зменшуватися в положенні лежачи.

Біль – типовий, але не постійний симптом серцевого нападу: у жінок і чоловіків із діабетом, трапляються безбольові форми інфаркту (причина – діабетична полінейропатія). У разі певної локалізації вогнища ішемії, на перший план виходять черевні розлади: біль у животі, нудота, блювота. Інколи інфаркт стається блискавично, без передвісників та без будь-яких симптомів перед нападом. Людина просто втрачає свідомість, і не має можливості повідомити оточуючим про свій стан.

Як діяти: Перша допомога в разі інфаркту міокарда

Оскільки серцевий напад становить пряму загрозу для життя, МОЗ України та світова кардіологічна служба закликають усіх знати, як розпізнати інфаркт. Від цього в прямому сенсі залежить життя постраждалих.

Багаторічні дослідження вилилися в стандартизований алгоритм першої допомоги при інфаркті міокарда, який варто знати всім:

  1. Насамперед – переконатися у власній безпеці. Наприклад, якщо напад стався у водія, треба зупинити транспортний засіб тощо.
  2. Перевірити свідомість: людину, котра при тямі – заспокоїти, повідомити, що допомога вже надається.
  3. Негайно зателефонувати за коротким номером невідкладної допомоги (103, 112) та лишатися на лінії з диспетчером. Варто увімкнути гучний зв’язок.
  4. Розмістити постраждалого в зручній позі. Повністю позбавити пацієнта фізичних напружень, навіть ходити не можна дозволяти.
  5. Забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікно, розстібнути гудзики на комірці.
  6. Важливий етап в алгоритмі невідкладної допомоги при інфаркті міокарда – аспірин. Таблетку в дозі до 325 мг треба прийняти, щойно людина відчула в себе стан перед інфарктом. Стороннім особам – необхідно дати пігулку постраждалому й змусити розжувати її. Звісно, якщо пацієнт у свідомості.
  7. Поки їде машина кардіологічної бригади – зібрати у хворого максимуму інформації: скільки часу минуло з моменту, як з’явилося відчуття, що починається інфаркт, паспортні дані, телефон, контакти рідних тощо.

У жодному разі не можна порушувати фізичний спокій пацієнта. Навіть, легке фізичне навантаження посилює потребу міокарда в кисні та збільшує розміри некротичного вогнища. Крім аспірину та нітратів, жодних ліків до приїзду швидкої приймати не можна.

Що робити якщо розпізнав серцевий напад у себе

Пацієнтам із діагнозом ІХС, стабільної чи нестабільної стенокардії, необхідно ретельно слідкувати за своїм станом.

  1. При будь-якій підозрі на серцевий напад, треба прийняти препарат нітрату.
  2. Якщо біль за грудиною за 15 хвилин не вщух, це необхідно сприймати, як перші симптоми інфаркту.
  3. Лягти, прийняти ще одну дозу нітрату, телефоном попросити когось із родичів чи сусідів негайно прийти, щоби бути поряд.
  4. За тривалості болю більше, ніж 20 хвилин від початку – викликати машину невідкладної медичної допомоги.
  5. Коли напад розвивається у власній домівці, після виклику швидкої необхідно залишити не замкненими двері, хвіртку тощо.
  6. Щоби перша допомога при серцевому нападі була надана швидко та правильно на вулиці – варто мати з собою спеціальну пам’ятку й дати її комусь із присутніх.

Профілактичні заходи для запобігання інфаркту

Найголовніше, що можна і треба робити – уникати провокативних чинників:

  • відмовитися від тютюну;
  • забезпечити відповідну віку фізичну активність;
  • раціонально харчуватися без перекосу в бік жирів;
  • навчатися технік боротьби зі стресом;
  • регулярно, щороку, проходити обстеження в клініці з ЕКГ, ЕХО-КГ;
  • відвідувати кардіолога за найменших проблем із серцем;

якщо встановлено діагноз ІХС – детально розпитати лікаря, як болить серце перед і при інфаркті, щоби не згаяти дорогоцінний час у разі нападу.

Список літератури

  1. Наказ МОЗ України від 09.03.2022 № 441 «Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах».
  2. Chong B et al. Global burden of cardiovascular diseases: projections from 2025 to 2050. Eur J Prev Cardiol. 2024 Sep 13:zwae281. doi: 10.1093/eurjpc/zwae281. Epub ahead of print. PMID: 39270739.
  3. Ojha N, Dhamoon AS. Myocardial Infarction. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-.
  4. Salari, N., Morddarvanjoghi, F., Abdolmaleki, A. et al. The global prevalence of myocardial infarction: a systematic review and meta-analysis. BMC Cardiovasc Disord 23, 206 (2023). https://doi.org/10.1186/s12872–023–03231-w
Відправляючи форму, Ви автоматично надаєте згоду на обробку персональних даних
Замовити консультацію
Для отримання консультації стосовно лікування у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Що вас турбує?
Записатись на прийом
Для запису на прийом у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Коментар
Замовити консультацію
Для отримання консультації стосовно лікування у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Що вас турбує?