Контакти
Адреса
м.Дніпро, бул. Кучеревського, 1
Скарги та пропозиції
*Як зв’язатись* з нами?

ВМС (внутрішньоматкова спіраль) під седацією

Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) – популярний та високоефективний засіб контрацепції. Існують спіралі різної форми, звичайні та гормональні (містять левоноргестрел, гормон, що використовується для контрацепції). Внутрішньоматкові спіралі забезпечують довгострокову контрацепцію, а після вилучення ВМС жінка може завагітніти вже у наступному циклі овуляції.

Переваги встановлення ВМС

Механізм реалізації протизаплідного ефекту залежить від різновиду ВМС.

Внутрішньоматковий контрацептив, що містить мідь:

  • впливає на здатність сперматозоїдів проходити через порожнину матки;
  • впливає на перистальтику маткових труб;
  • викликає відповідну реакцію ендометрію на стороннє тіло, що перешкоджає імплантації.

Внутрішньоматковий контрацептив з левоноргестрелом реалізує свій ефект за допомогою комбінації трьох механізмів:

  • вплив на ендометрій, що зменшує вірогідність імплантації;
  • згущення цервікального слизу, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів;
  • зменшення рухливості сперматозоїдів

Внутрішньоматкова спіраль має низку переваг перед іншими засобами контрацепції:

  • висока ефективність, індекс Перля (тобто відсоток незапланованих вагітностей серед жінок, що використовують певний метод контрацепції) - всього 0,2-0,6. Для порівняння, для вазектомії, тобто хірургічної стерилізації чоловіків, цей індекс становить 0,1;
  • спіраль встановлюється на термін до 5 років, іноді служить навіть довше. Вигідніше один раз оплатити сам контрацептив і послугу його встановлення, ніж постійно витрачатися на оральну контрацепцію, презервативи чи інші засоби;
  • встановлення ВМС є зворотнім методом контрацепції (на відміну від стерилізації);
  • перелік протипоказань і побічних ефектів значно менший, ніж у гормональної контрацепції;
  • гормональні ВМС також локально впливають на ендометрій, попереджають його гіперплазію, ендометріоз, сприяють нормалізації стану при тяжких, рясних менструальних кровотечах;
  • спіраль, навіть гормональна, може використовуватися під час лактації та не взаємодіє з будь-якими медикаментами, що приймає жінка.

Значення седації під час встановлення ВМС

При всіх перевагах ВМС цей засіб контрацепції має деякі недоліки. Зокрема, до недоліків можна віднести ту обставину, що встановлення та вилучення спіралі є лікарськими маніпуляціями, їх може виконувати лише гінеколог. Але основний фактор, що змушує багатьох жінок відмовитися від встановлення ВМС і користуватися менш надійними та зручними засобами контрацепції - страх перед болем. Дійсно, ця маніпуляція супроводжується дискомфортними, іноді болісними відчуттями. У більшості гінекологічних клінік та відділень, де надаються послуги встановлення ВМС, використовується місцеве знеболення - шийку матки обробляють анестетиком. Больові відчуття пригнічуються, але дискомфорт все одно може відчуватися, а головне - залишається страх. У молодих жінок, що ще не народжували, такий страх може бути непереборним.

Рішення є - встановлення ВМС під седацією, тобто у стані медикаментозного сну. У США така практика існує вже досить давно, дослідники відмічають, що використання седації сприяє росту популярності ВМС серед молоді та підлітків.

Використання седації має чимало плюсів:

  • седація дозволяє повністю розслабитися, блокується тривожність, зникає страх;
  • можливе поєднання препаратів для седації із системними знеболювальними препаратами для попередження післяпроцедурного болю;
  • завдяки тому, що маніпуляція не супроводжується жодними дискомфортними відчуттями, не виникає негативна асоціація "візит до гінеколога=біль", у подальшому пацієнтки більш охоче звертаються до гінеколога;
  • використання седації сприяє популяризації ВМС у масштабах міста, країни. Більше жінок наважується на встановлення ВМС, отже, скорочується число незапланованих вагітностей.

Протипоказання для проведення процедури ВМС під седацією

Протипоказань до використання седації досить небагато, основне - це індивідуальна непереносимість препарату, але препаратів існує чимало, можливо підібрати безпечний для конкретної пацієнтки. Апное (епізоди зупинки дихання уві сні), тяжкі серцево-судинні захворювання, гостра ниркова недостатність та інші тяжкі системні патології не є абсолютними протипоказаннями до застосування седації, але такі пацієнтки потребують ретельного моніторингу стану з моменту занурення у медикаментозний сон і до моменту пробудження.

Більше протипоказань існує до встановлення ВМС незалежно від методу знеболення:

  • гострі чи хронічні запальні захворювання статевих органів;
  • міоми матки, злоякісні новоутворення будь-яких гінекологічних органів;
  • маткові, вагінальні кровотечі, природа яких не зʼясована;
  • вагітність чи підозра на вагітність.

Порада лікаря:

До протипоказань іноді відносять аномалії розвитку матки, деформації її шийки, маленькі розміри (зокрема, у жінок, що не народжували). Але це не абсолютні протипоказання, сьогодні існують спіралі різної форми, розміру, тому можливо підібрати оптимальний варіант для більшості жінок з різними особливостями будови матки. Якщо ви не впевнені, чи доцільно встановлювати ВМС, чи підходить вам цей метод контрацепції, записуйтесь на консультацію до гінеколога.

Етапи встановлення внутрішньоматкової спіралі під седацією в нашій клініці

Встановленню ВМС обовʼязково передує консультація гінеколога - лікарю необхідно переконатися у відсутності запальних процесів та інших протипоказань, визначити, який різновид спіралі краще обрати. Додатково гінеколог призначає УЗД органів малого тазу, дослідження мазків. Якщо жінка бажає встановити внутрішньоматкову спіраль під седацією, також необхідна консультація анестезіолога.

Зазвичай спіраль встановлюють в останні дні місячних або відразу після їх закінчення, це виключає імовірність вагітності. Особлива підготовка не потрібна, безпосередньо перед маніпуляцією необхідно випорожнити сечовий міхур. Про особливості режиму харчування та питного режиму перед седацією докладно розповість анестезіолог.

Встановлення ВМС під седацією проходить так:

  1. Пацієнтка розміщується у гінекологічному кріслі як для огляду.
  2. Вводиться препарат для седації (зазвичай внутрішньовенно).
  3. Проводиться обробка статевих шляхів антисептиками, шийка матки обробляється місцевим анестетиком.
  4. Лікар-гінеколог за допомогою спеціальних щипців розширює цервікальний канал та фіксує шийку матки у розкритому положенні, потім зондує порожнину для визначення оптимальної глибини введення ВМС.
  5. Лікар виймає з герметичної упаковки ВМС, вкладену у пристосування для її введення (провідник), вводить його через шийку матки та просуває на потрібну глибину, що контролюється за допомогою обмежувального кільця.
  6. Коли спіраль займає потрібне положення, провідник обережно витягається за поршень, спіраль при цьому розгортається.
  7. Лікар підрізає контрольні нитки спіралі до потрібної довжини та виконує повторну асептичну обробку, прибирає щипці.

На цьому процедура встановлення ВМС завершена, сама маніпуляція триває близько 10 хвилин. Невдовзі припиняється дія препарату для седації, жінка прокидається, чекає, поки повністю відновляться усі функції після сну, та може повертатись додому.

У перші тижні після встановлення спіралі існує досить високий ризик її експульсії (тобто випадіння, виштовхування з матки), тому протягом 10-14 днів необхідно відмовитись від статевих контактів, теплових процедур (відвідування бані, сауни тощо), обмежити фізичні навантаження. Ризик виштовхування спіралі також підвищується бо під час менструації, тому після кожних місячних варто самостійно перевіряти положення спіралі за допомогою контрольних ниток, що звисають з шийки матки. Зміна їх довжини чи зникнення - тривожний сигнал, ознака експульсії чи зміщення спіралі, необхідно негайно звернутись до гінеколога.

Якщо скарги та ознаки зміщення спіралі відсутні, перший контрольний огляд у гінеколога рекомендується пройти через 1-1,5 місяці після встановлення ВМС, потім 1-2 рази на рік. ВМС зазвичай встановлюється на термін від 1 до 5 років, якщо жінка вирішить відмовитись від контрацепції та завагітніти, вилучити спіраль можна у будь-який момент. Цю маніпуляцію також проводить гінеколог.

Можливі ризики та ускладнення під час процедури

До ризиків в процесі встановлення ВМС під седацією відносять:

  • ускладнення встановлення ВМС - розвиток маткової кровотечі, перфорація матки, розрив її шийки;
  • ускладнення через побічні ефекти седації - підвищення артеріального тиску, пригнічення дихальної функції, нудота, блювота.

Це теоретичні ризики, якщо саму маніпуляцію виконує кваліфікований гінеколог, а седацію забезпечує досвідчений анестезіолог, імовірність ускладнень мінімальна.

Також варто згадати побічні ефекти, що можуть спостерігатися після встановлення ВМС. Вони залежать не від майстерності лікаря, а від індивідуальних особливостей організму. Це:

  • болі внизу живота та незначні кровʼянисті виділення. Зазвичай ці явища спостерігаються протягом першого тижня;
  • зміни характеру місячних, обʼєму виділень, нерегулярний цикл - так явища можуть тривати протягом 3-6 місяців.

Більш серйозними ускладненнями (запальні процеси, позаматкова вагітність та навіть безпліддя) загрожує експульсія спіралі. Термінове звернення до гінеколога при підозрі на експульсію дозволяє мінімізувати ризик небезпечних ускладнень.

Чому варто обрати клініку AMBY для процедури встановлення ВМС під седацією

Перш за все, у Дніпрі та в Україні взагалі послугу становлення ВМС під седацією поки надає небагато медичних закладів, зазвичай використовується лише місцеве знеболення. Але ми дбаємо про ваш фізичний та психологічний комфорт, тому докладаємо всіх зусиль, щоб позбавити пацієнток не лише болю, але й страху перед болем. Інші причини звернутися до нас:

  • кваліфіковані лікарі-гінекологи підберуть найкращій різновид спіралі для кожної пацієнтки або порекомендують інший метод контрацепції;
  • у медичному центрі можна пройти усі обстеження для виявлення можливих протипоказань;
  • високий рівень кваліфікації спеціалістів, що проводять встановлення ВМС та здійснюють анестезіологічний супровід, дозволяє уникнути ускладнень;
  • у медичному центрі створені зручні умови для підготовки до маніпуляції та відновлення після неї;
  • якщо в процесі використання спіралі виникають будь-які проблеми, питання, можна записатися на консультацію до гінеколога у зручний час.
Відправляючи форму, Ви автоматично надаєте згоду на обробку персональних даних
Замовити консультацію
Для отримання консультації стосовно лікування у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Що вас турбує?
Записатись на прийом
Для запису на прийом у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Коментар
Замовити консультацію
Для отримання консультації стосовно лікування у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Що вас турбує?