Ендоскопічне обстеження (ендоскопія) – один з основних методів сучасної інструментальної діагностики, що застосовується у різних галузях медицини (гастроентерології, гінекології, урології, отоларингології тощо) для візуалізації стану внутрішніх органів. Щоб пройти таке обстеження, можна звернутись у спеціалізований центр ендоскопії або будь-яку клініку, медцентр, де є відділення, кабінет ендоскопії. Послуги ендоскопічної діагностики в Дніпрі надає медичний центр AMBY.
Ендоскопія це малоінвазивний метод інструментальної діагностики, обстеження порожнин тіла та порожнистих органів зсередини за допомогою ендоскопу, що вводиться через природні отвори чи невеликі проколи. Ендоскоп – прилад у формі гнучкого зонду чи жорсткої трубки з підсвіткою, оптичними та/або фототехнічними приладами, що дозволяють отримувати, збільшувати та передавати зображення. Найбільш відомий та поширений різновид ендоскопічної діагностики – ендоскопія шлунка та верхніх відділів травного тракту. Під час ендоскопії можна проводити додаткові діагностичні маніпуляції, отримувати зразки біоматеріалів для лабораторного дослідження. Ендоскопія може призначатися не лише з діагностичною, але й з лікувальною метою.
В залежності від особливостей обладнання, що використовується, виділяють такі види ендоскопії:
Від різновиду обладнання значною мірою залежить, скільки коштує ендоскопія. На капсульну ендоскопію ціна вище, ніж на класичну, бо використовується одноразове обладнання.
В залежності від того, які органи обстежуються за допомогою ендоскопу, розрізняють такі види ендоскопічної діагностики:
Також існують менш поширені різновиди ендоскопічних обстежень – фіброларінгоскопія (ендоскопія гортані та горла), пієлоскопія (ендоскопія нирок, точніше, ниркових балій), холедоскопія (обстеження жовчних протоків), отоендоскопія (ендоскопія вуха).
Ендоскопія призначається, коли необхідно дослідити внутрішні стінки, просвіт порожнистого органу, порожнину зсередини, а інші методи діагностики (рентген, УЗД) не дозволяють це зробити або недостатньо інформативні. Для кожного виду ендоскопії є свій перелік показань. Зокрема, урологічна ендоскопія проводиться при запальних захворюваннях органів сечовивідної, сечостатевої системи та підозрі на їх новоутворення, гіперплазії передміхурової залози (аденомі простати), підозрі на сечокам’яну хворобу. Артроскопія – при травмах і захворюваннях суглобів (артритах, артрозах, синовітах).
Ендоскопія бронхів, легень показана при таких станах:
Гістероскопія та кольпоскопія призначаються в таких випадках:
Колоноскопія та ректороманоскопія призначаються при:
Правила підготовки до ендоскопії залежать від того, який орган досліджується. Так, при обстеженні прямої кишки, товстого кишечника методом ендоскопії підготовка має починатись за 2-3 дні – необхідно виключити з раціону продукти, що провокують газоутворення та надмірне накопичення калових мас, їсти невеликими порціями. Може бути рекомендована рідка дієта. Більш детальні поради щодо режиму харчування можна отримати у лікаря, що виписує направлення. Також перед дослідженням проводиться очищення кишечника методом, що рекомендував лікар (проносні, клізми).
Важливе правило підготовки до ендоскопії шлунка або кишечника: якщо напередодні проводилось рентгеноконтрастне дослідження ШКТ, необхідно витримати інтервал 2-4 дні перед виконанням ендоскопії.
Як підготуватися до ендоскопії шлунка:
Перед проведенням гістероскопії необхідно комплексне обстеження для виявлення можливих протипоказань та вибору методу знеболювання. Ця діагностична процедура відноситься до хірургічних маніпуляцій, тому рекомендується поголити лобок та зробити очищувальну клізму. Перед проведенням кольпоскопії потрібна стандартна підготовка, як перед гінекологічним оглядом. Інші види ендоскопії попередньої підготовки не потребують.
Складові безпосередньої підготовки до ендоскопії, що проводиться лікарем:
У медичному центрі AMBY можна пройти різні види ендоскопічних обстежень. Звернутись до нас варто з низки причин: