Контакти
Адреса
м.Дніпро, бул. Кучеревського, 1
Скарги та пропозиції
Як зв’язатись з нами?

Як розпізнати рак шийки матки: Ознаки захворювання

Рак шийки матки займає третє за поширеністю місце (після раку молочної залози та раку ендометрія) серед онкологічних захворювань жіночої репродуктивної системи та 5-те місце серед усіх захворювань на рак.

Небезпека криється не лише в поширеності цього захворювання, але й у його тривалому безсимптомному перебігу – перші ознаки раку шийки матки у більшості пацієнток з’являються тільки на стадії ускладнень. В Україні щороку реєструється близько 3000 випадків раку шийки матки, майже половина з них виявляється під час профілактичних обстежень. За даними канцер реєстру України, протягом останніх 15 років спостерігається повільне зниження показника смертності в перший рік після виявлення РШМ. Дослідники пов’язують це не лише з удосконаленням методів лікування, а й з більш раннім виявленням патології. А основним способом раннього виявлення є регулярний скринінговий огляд.

Поняття про рак шийки матки та стадії захворювання

Рак шийки матки (РШМ) – це пухлинне ураження нижнього відділу матки із злоякісним переродженням її епітелію. Класифікація РШМ здійснюється за двома системами, більш загальною є система FIGO, розроблена Міжнародною федерацією акушерів та гінекологів, за якою виділяється 4 стадії РМШ, не враховуючи нульової:

  • 0 – преінвазивний (внутрішньоепітеліальний) РШМ (або дисплазія шийки матки ІІІ ступеня);
  • I – пухлина обмежується шийкою, не переходить на тіло матки;
  • II – пухлина поширюється за межі шийки матки, на верхню частину піхви. Нижня третина піхви та стінки таза залишаються інтактними (не залучені у патологічний процес);
  • III – пухлинний процес поширюється на нижню третину піхви або стінки таза, також на цій стадії можливе ураження нирок внаслідок блокування відтоку сечі пухлиною (гідронефроз);
  • IV – онкологічний процес поширюється на суміжні органи, може виходити за межі таза. На цій стадії можлива наявність віддалених метастазів.

Медики також використовують більш детальну, розгорнуту класифікацію РШМ за поширеністю пухлинного процесу (система ТNМ).

Причини розвитку злоякісних новоутворень у шийці матки

Основною причиною злоякісного переродження епітелію шийки матки є папіломавірус людини. При тривалому, понад 1-1,5 роки, перебуванні у клітинах плоского епітелію папіломавірусна інфекція спричиняє дисплазію шийки матки, що класифікується як передраковий стан. За відсутності лікування дисплазія через 7-10 років перетворюється на рак. ВПЛ високого онкогенного ризику, 16 та 18 типи, виявляють у 95% пацієнток із раком шийки матки. Інші серотипи ВПЛ, низького та середнього онкогенного ризику, частіше спричиняють появу кондилом та розвиток дисплазії, але імовірність злоякісного переродження атипових клітин також існує.

Окрім ВПЛ розвиток раку шийки матки можуть спровокувати інші ЗПСШ – хламідіоз, генітальний герпес, цитомегаловірусна інфекція, ВІЛ.

Вкрай рідко відбувається ураження шийки матки при герміногенних пухлинах, що розвиваються із первинних статевих клітин.

При раку шийки матки на 1 стадії симптоми зазвичай відсутні. Але передраковий стан – дисплазія, спричинена папіломавірусною інфекцією – має безсимптомний перебіг лише у 10% жінок. У решти пацієнток вона ускладнюється мікробною інфекцією, що викликає симптоми запалення – свербіж, печіння, патологічні виділення з піхви, іноді з кров’янистими домішками. Ще один тривожний симптом зараження ВПЛ – гострокінцеві кондиломи. При появі таких симптомів обов’язково необхідно пройти обстеження та лікування, це дозволить попередити перехід дисплазії у смертельно небезпечне захворювання – рак.

Фактори, що збільшують ризик розвитку РШМ при ВПЛ

Ризик інфікування ВПЛ, а також розвитку дисплазії та раку шийки матки підвищують такі фактори:

  • ранній початок статевого життя;
  • часта зміна статевих партнерів;
  • відмова від бар’єрного способу контрацепції, що одночасно є методом профілактики ЗПСШ;
  • наявність інших ЗПСШ;
  • імунодефіцитні стани, пригнічення імунітету внаслідок цитостатичної терапії аутоімунних, інших онкологічних захворювань;
  • тривалий (понад 5 років) прийом оральних контрацептивів;
  • часті аборти;
  • численні пологи;
  • наявність гінекологічних патологій – поліпів, кондилом, ектопії епітелію, цервіцитів, лейкоплакії шийки матки;
  • вік старше 40 років;
  • куріння;
  • харчування з обмеженим вживанням овочів та фруктів, дефіцит вітамінів А та С;
  • ожиріння.

Суттєвим фактором ризику також є нехтування регулярним проходженням профілактичних гінекологічних оглядів.

Які основні симптоми РШМ на різних стадіях захворювання

На 1 стадії прояви зазвичай відсутні, у деяких жінок відмічаються перші симптоми раку шийки матки – кров’янисті виділення після статевого акту, гінекологічного огляду, спринцювання (контактні кровотечі), дискомфортні відчуття внизу живота. Менструації стають рясними, в міжменструальні періоди з’являються рясні слизисті чи водянисті виділення з піхви, прозорі або жовтуваті. До ознак РШМ також відносяться кров’янисті виділення в період постменопаузи, міжменструальні кровотечі. У багатьох пацієнток ранні симптоми раку шийки матки виникають тільки на 2 стадії, або ж прояви, що виникли раніше, стають більш вираженими.

На 3 стадії виникає больовий синдром – хронічні ниючі болі у ділянці малого таза, попереку. Через стискання органів малого тазу порушується сечовипускання, турбують часті позиви, сечовипускання супроводжується болями внизу живота. Якщо пухлина поширюється в напрямку прямої кишки, розвиваються закрепи, біль при дефекації. Можливі домішки крові у сечі та калових масах. Через стискання вен і лімфатичних судин розвивається набряк кінцівок, зовнішніх статевих органів. Також з’являються загальні для будь-яких онкологічних патологій ознаки – тривале підвищення температури, нудота, відсутність апетиту, схуднення тощо.

На 4 стадії турбують інтенсивні болі, рясні виділення з піхви, що мають колір м’ясних помиїв і гнилісний запах, через утворення свищів до цих виділень може домішуватись сеча, кал. Прогресує виснаження.

Які існують методи діагностики та лікування ракових пухлин шийки матки

Етапи діагностики раку шийки матки:

  • цитологічне дослідження мазка (ПАП-тест);
  • візуальний огляд шийки матки в дзеркалах;
  • кольпоскопія;
  • аналіз на онкомаркер;
  • біопсія шийки матки з гістологічним дослідженням біоптату;
  • УЗД органів малого таза, інші види УЗД – для оцінки поширеності пухлини та метастазів.

Основним методом ранньої діагностики та скринінгу РШМ є ПАП-тест, що дозволяє виявити не лише ракові клітини, але й атипові клітини (дисплазію).

Основний метод лікування РШМ – хірургічний. Якщо онкопатологія була діагностована на ранній стадії, можливе проведення органозберігаючої операції із збереженням репродуктивної функції жінки. При поширеності пухлинного процесу виконується радикальна операція – видалення матки, іноді разом з яєчниками, частиною піхви. Різновидів операцій, що проводяться при РШМ, дуже багато, в кожному випадку онкохірург обирає оптимальний варіант. На етапі підготовки до операції або після її проведення можуть призначатись хіміотерапія, променева терапія або їх комбінація.

Як захиститися від раку шийки матки. Основні заходи профілактики РШМ

Основні складові профілактики раку шийки матки:

  • профілактика ВПЛ та інших ЗПСШ (обмеження кількості статевих партнерів, використання бар’єрної контрацепції при випадкових сексуальних контактах);
  • раннє виявлення та лікування фонових гінекологічних захворювань, статевих інфекцій;
  • регулярні скринінги дисплазії та раку шийки матки.

З 1 січня 2025 року в Україні запроваджено новий порядок скринінгу та ранньої діагностики РШМ, що передбачає:

  • первинну профілактику шляхом консультування, інформаційно-просвітницької роботи, опитування з метою виявлення факторів ризику або симптомів РШМ у жінок 21-35 років;
  • вторинну профілактику шляхом обов’язкового тестування (ПАП-тест або ПЛР-дослідження) жінок з групи ризику/із симптомами РШМ;
  • своєчасне перенаправлення до онкогінеколога для проведення додаткових обстежень і призначення лікування.

Огляд та консультація лікаря гінеколога, ПАП-тест, що є золотим стандартом скринінгу РШМ та інші обстеження можна пройти у нашому медичному центрі. 

Список джерел

  1. Дубров С.О., Татарчук Т.Ф., Акуліна О.О., Артьоменко В.В., Бойчук А.В., Скринінг раку шийки матки. Ведення пацієнток з аномальними результатами скринінгу та передраковими станами шийки матки. Клінічна настанова, заснована на доказах // Державний експертний центр МОЗ України. – 2024. – 146 с.
  2. Бойчук А. В., Худоб’як В. О.,  Сопель В.В.. Вірус простого герпесу як кофактор у розвитку дисплазій і ракових процесів шийки матки у жінок, інфікованих вірусом папіломи людини //Актуальні питання педіатрії, акушерства та гінекології. -2014. –№1. – с. 91- 95.
  3. The World Bank. 2018. Рак шийки матки в Україні: континуум медичної допомоги, висновки як спрямування до дії. Washington DC: World Bank. License: Creative Commons Attribution CC BY 4.0.
  4. Соколов Віктор, Бондар Олександр, Рибін Андрій, Осик Вікторія. (2023). Сучасні погляди на патогенез та первинну профілактику раку шийки матки. SWorldJournal. 138-148. 10.30888/2663-5712.2023-19-01-056.
  5. Cancer (IARC) TIA for R on. Global Cancer Observatory n.d. Accessed February 22, 2023. https://gco.iarc.fr/
  6. Наказ МОЗ України від 05 серпня 2024 року № 1368. ПОРЯДОК скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику
Відправляючи форму, Ви автоматично надаєте згоду на обробку персональних даних
Замовити консультацію
Для отримання консультації стосовно лікування у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Що вас турбує?
Записатись на прийом
Для запису на прийом у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Коментар
Замовити консультацію
Для отримання консультації стосовно лікування у нашому медичному центрі, заповніть будь ласка форму нижче
Ваше ім’я
Ваш номер телефону *
Що вас турбує?