Не відкладайте своє здоров’я на потім – довіртеся професіоналам!
Важливо!
Приблизно у 25% випадків лейоміома має безсимптомний перебіг і виявляється випадково на профілактичному огляді в гінеколога.
Діагностика лейоміоми починається з консультації гінеколога та гінекологічного огляду. Складові діагностики:
Програму обстеження пацієнтки з ознаками лейоміоми лікар-гінеколог розробляє в індивідуальному порядку. Спочатку призначається мінімальний набір обстежень, якщо їх результати є недостатньо інформативними або потребують уточнення, доцільне проведення додаткових обстежень. Так, якщо УЗД виявляє атипове розташування фіброміоми, гінеколог може додатково виписати направлення на КТ або МРТ. Проведення гістероскопії недоцільне при субсерозних лейоміомах, що розташовуються на зовнішній поверхні матки.
Лікування фіброміоми матки може проводитись консервативними чи хірургічними методами. Метод обирається з урахуванням розмірів лейоміоми, кількості вузлів, їх розташування, наявності ускладнень і ризику їх розвитку. Також враховується вік пацієнтки (під час менопаузи лейоміома зазвичай припиняє рости та зменшується без лікування через скорочення продукції естрогену) та її репродуктивні плани.
Якщо лейоміома невелика та не спричиняє дискомфорту, лікар-гінеколог може обрати тактику спостереження (доки вузол не почне збільшуватись, лікування не проводиться, достатньо дотримуватись рекомендацій з вторинної профілактики). Цієї тактики також дотримуються, якщо фіброміому виявляють під час вагітності – будь-яке лікування може негативно вплинути на її перебіг. Вагітні жінки з лейоміомами потребують посиленого спостереження в гінеколога через підвищений ризик ускладнень.
Консервативне лікування може призначатися при лейоміомах невеликого розміру (до 5-6 см), що розташовуються у товщі міометрію (інтрамуральні) чи зовні матки (субсерозні), мають безсимптомний перебіг або проявляються слабко вираженими симптомами без ускладнень. Консервативне лікування фіброміом матки проводиться з використанням методів медикаментозної терапії, включає в себе:
Операція при фіброміомі матки (міомектомія) необхідна, якщо міома:
Якщо жінка планує вагітність найближчим часом, показане видалення фіброміоми незалежно від її розмірів та розташування.
На видалення фіброміоми матки ціна залежить від різновиду операції, способу доступу. Субмукозні лейоміоми зазвичай видаляють шляхом гістерорезектоскопії з трансвагінальним доступом. При субсерозних, інтрамуральних, атипово розташованих лейоміомах виконуються лапароскопічні операції з доступом через невеликий прокол, розріз на черевній стінці. Зрідка, при гігантських розмірах лейоміоми, необхідна лапоротомічна (порожнинна) операція з виконанням великого розрізу, в найскладніших випадках разом з новоутвореннями видаляється матка. У медичному центрі AMBY здійснюється видалення лейоміоми матки методом гістерорезектоскопії.
Лейоміома матки – це доброякісне новоутворення з дуже низьким ризиком переродження, але деякі його ускладнення досить небезпечні:
Оскільки точна причина розвитку фіброміоми невідома, специфічні методи її первинної профілактики не розроблені. Основні рекомендації:
Пацієнткам, у яких виявлена лейоміома, з метою попередження її збільшення та розвитку ускладнень рекомендується: